Розробки уроків біології

Розробки уроків біології у 7 класі

Урок № 35

Тема. Транспорт речовин у тварин. Незамкнена та замкнена кровоносна системи.
Кров, її основні функції

Мета уроку: розширити й поглибити знання учнів про транспорт речовин у тварин, типи кровоносних систем, функції крові; сформувати знання про склад крові; розвивати вміння порівнювати, робити узагальнюючі висновки; удосконалювати вміння знаходити взаємозв'язки між будовою і функціями органів та систем органів; виховувати любов до природи.

Очікувані результати: учні називають органи кровообігу тварин; характеризують транспорт речовин у тварин різних груп; пояснюють значення транспорту речовин для організму; уміють визначати тип кровоносної системи; порівнюють замкнену і незамкнену кровоносну системи.

Тип уроку: комбінований.

1. Організаційний момент

Привітання учнів, перевірка їх готовності до уроку. Створення робочого настрою.

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.1. Виконання тестових завдань.

1. Органи дихання багатощетинкових кільчастих червів - це:

А легені В внутрішні зябра

Б зовнішні зябра Г трахеї

2. Газообмін за допомогою дифузії через поверхню тіла відбувається у:

А саламандри В восьминога

Б дафнії Ггідри

3. Органи дихання ставковика малого - це:

А легеневі мішки Влегені

Б зябра Г трахеї

4. Трахейне дихання характерне для:

А комах В кишковопорожнинних

Б ракоподібних Гчеревоногих молюсків

5. Газообмін пуголовка жаби здійснюється через:

А легені і шкіру В внутрішні зябра

Б зовнішні зябра Г трахеї

6. Подвійне дихання притаманне:

А амфібіям Вптахам

Б рептиліям Г рибам

2.2. «Мозковий штурм».

- Чому членистоногі мають різноманітні органи дихання?

- Чим відрізняються зябра молюсків і кільчастих червів?

2.3. «Коло ідей».

- Чому акули в неволі стають «сонними» і часто гинуть? (У більшості видів акул немає механізму прокачування води через зябра. Щоб з водою надходив кисень, рибі необхідно швидко рухатися.)

3. Мотивація навчальної діяльності

Слово вчителя

Як кисень і поживні речовини потрапляють до кожної клітини багатоклітинного організму? Як вуглекислий газ виводиться з організму, а шкідливі речовини потрапляють до органів виділення?

Існують тварини, у яких молекули речовин переміщуються тільки від клітини до клітини. Учені підрахували, що навіть невеликі молекули кисню, пройшовши покриви тіла таким шляхом, можуть переміститися всередину організму на відстань не більше 1 мм. Тому цей спосіб поширення речовин характерний тільки для невеликих тварин, таких як, наприклад, плоскі черви. Навіть дощовому черв'яку, у якого діаметр тіла - 5-7 мм, такого виду транспорту недостатньо.

- Як транспортуються речовини в більшості тварин?

Повідомлення теми уроку. Визначення разом з учнями мети і завдань уроку.

4. Засвоєння нового матеріалу

План пояснення нового матеріалу

1. Транспорт речовин у тварин. (Розповідь учителя, бесіда, словникова робота.)

2. Незамкнена та замкнена кровоносна системи. (Розповідь учителя, робота з ілюстративним матеріалом, заповнення таблиці.)

3. Кров, її основні функції. (Самостійна робота учнів з підручником - метод «Позначки», складання опорної схеми, технологія «Мікрофон».)

5. Узагальнення і закріплення знань

5.1. «Снігова куля».

Учитель пише на дошці поняття, а учні називають по одному слову, що його стосується. Повторювати слова не можна. Слова записуються напроти терміна, а потім один учень узагальнює їх. Наприклад: гемолімфа, кров, гемоціанін, гемоглобін тощо.

5.2. «Коло ідей».

- Запропонуйте та обґрунтуйте гіпотезу виникнення другого кола кровообігу.

6. Підбиття підсумків уроку

Учні повертаються до мети уроку і завдань, які вони визначили для досягнення цієї мети, та обговорюють їх (визначають рівень досягнення мети та виконання завдань).

7. Домашнє завдання

7.1. Завдання для всього класу.

Підручник....................................................................................

7.2. Індивідуальні та творчі завдання.

Скласти «шпаргалку з помилками» за темою уроку (невеличкий опорний конспект, у якому допущено декілька помилок).

Матеріали для вчителя

Урок № 35

Транспорт речовин у тварин. Незамкнена та замкнена
кровоносна системи
. Кров, її основні функції

2. Перевірка домашнього завдання й актуалізація опорних знань учнів

2.5. «Розумний куб».

Запитання на гранях куба:

1. Що таке дихання?

2. Що таке газообмін?

3. Чим відрізняються аеробні організми від анаеробних?

4. Які органи дихання притаманні сухопутним тваринам?

5. Які особливості дихання амфібій?

6. У чому полягають особливості дихання птахів?

4. Засвоєння нового матеріалу

1. Транспорт речовин у тварин

Розповідь учителя

Майже всі тварини мають спеціальну систему для транспорту та розподілення речовин в організмі. Виняток становлять кишковопорожнинні, плоскі та круглі черви. Усередині тіла цих тварин речовини долають незначні відстані і можуть транспортуватися шляхом дифузії. У плоских червів, наприклад, кишечник настільки розгалужений, що його гілки доходять до всіх ділянок тіла, і це скорочує шлях поживним речовинам до клітин.

Зі збільшенням розмірів тіла і складності будови збільшується й кількість речовин, що потрапляють до організму. Відстані, що доводиться проходити речовинам, також збільшуються, і для їх розподілу вже недостатньо простої дифузії. У зв'язку із цим у процесі еволюції у тварин сформувалася кровоносна система.

Запитання до учнів:

- Що таке кровоносна система? (Це система судин, по яких циркулюють рідини.)

У тварин різних груп розвинулися різні за організацією типи кровоносної системи. Але в них можна виділити основні елементи, які виконують у всіх тварин подібні функції.

Завдання для учнів:

- Назвіть основні елементи кровоносної системи тварин.

Очікувана відповідь учнів:

Основними елементами кровоносної системи є серце (або орган, який його замінює) і судини (капіляри, вени й артерії).

- Які судини називають венами, артеріями?

Очікувана відповідь учнів:

Артерії - це судини, по яких кров рухається від серця, а вени - це судини, по яких кров рухається до серця.

- Яка кров називається венозною, а яка - артеріальною?

Очікувана відповідь учнів:

Артеріальна кров насичена киснем, а венозна - вуглекислим газом.

2. Незамкнена та замкнена кровоносна системи

Розповідь учителя

Кров приводиться в рух скороченнями серця і циркулює судинами.

Якщо кров рухається в організмі тварини тільки по кровоносних судинах, то говорять про замкнену кровоносну систему, а коли частково по судинах, а частково по порожнинах тіла - то говорять про незамкнену кровоносну систему.

Завдання для учнів:

- Розгляньте кровоносні системи тварин, зображених на малюнку. Установіть тип кровоносної системи, притаманний кожній тварині

Очікувана відповідь учнів:

У хребетних тварин (птахів, амфібій, ссавців), а також у кільчастих червів кровоносна система замкнена, а у членистоногих (ракоподібних), молюсків кровоносна система незамкнена.

Заповнення таблиці

Порівняльна характеристика незамкненої і замкненої кровоносної системи

Формулювання висновку

Безхребетним тваринам притаманні обидва типи кровоносної системи, а от хребетним тваринам - лише один - замкнена кровоносна система.

Завдання для учнів:

- Розгляньте зображення кровоносних систем різних тварин. Установіть, скільки кіл кровообігу для них характерно.

- Наведіть приклади тварин, які мають одне і два кола кровообігу.

Розповідь учителя

Ми знаємо, що рух крові забезпечується роботою серця, яке нагнітає кров у судинну систему. Дія серця, як насоса, ґрунтується на здатності м'язів скорочуватися та розслаблятися, що призводить до зміни його об'єму. Усю різноманітність у будові таких нагнітальних насосів, що трапляються у тварин різних таксономічних груп, об'єднують у три типи.

1. Пульсуючі судини притаманні кільчастим червам. Кров у них рухається завдяки скороченням поздовжньої спинної та передніх кільцевих судин. Наявність клапанів у спинній судині забезпечує рух крові по ній у напрямку ззаду наперед. По черевній судині кров рухається навпаки. Кровообігу ще допомагають скорочення м'язів у стінках судин.

2. Трубкоподібне серце наявне у членистоногих. Задній кінець трубки сліпо замкнений, а порожнина поділена перегородками на кілька камер, які мають клапанні отвори.

3. Камерне серце найдосконаліше. Воно характерне для молюсків та хребетних тварин. У молюсків серце складається з одного-двох передсердь та одного шлуночка. У шлуночку на вході та виході крові розміщені клапани, які забезпечують односторонній її рух.

Запитання до учнів:

- Скільки камер є в серці риб, амфібій, рептилій, птахів та ссавців?

Обговорення відповідей учнів.

3. Кров, її основні функції

Розповідь учителя

Кров, яка наповнює кровоносну систему тварин, являє собою водний розчин різних речовин, який за складом не дуже відрізняється від рідкої частини цитоплазми клітин.Її рідка частина (плазма у хребетних і гемолімфа у безхребетних тварин), крім неорганічних речовин, містить і різні органічні речовини (білки, жири і вуглеводи).

Самостійна робота учнів з підручником (метод «Позначки»)

Завдання для учнів:

- Опрацювати текст підручника «Склад крові».

Учні роблять позначки олівцем на полях під час самостійного опрацювання теоретичного матеріалу:

«V» - інформація, що підтверджує попередні знання учнів;

«+» - нова інформація для учнів;

«-» - інформація, що суперечить знанням учнів;

«?» - інформація, незрозуміла під час читання, яка потребує додаткового пояснення.

Обговорення питань, незрозумілих учням під час самостійного опрацювання.

Складання опорної схеми

Розповідь учителя

Кров - це не просто розчин, який містить різні органічні та неорганічні сполуки. Вона, крім того, містить декілька типів молекул, які спеціально пристосовані для перенесення газів, і в першу чергу - кисню і вуглекислого газу.Ці речовини називають дихальними пігментами, які являють собою білки, що містять у своєму складі йони металічних елементів (Купруму або Феруму). Найбільш поширеними дихальними пігментами, що містять Купрум, є гемоціанін, а залізовмісними - гемоглобін.

Запитання до учнів:

- Пригадайте, якого кольору кров у ракоподібних, головоногих молюсків.

- Який колір крові у птахів, ссавців?

- Як ви вважаєте, які дихальні пігменти містять кров цих тварин?

Гемоглобін і подібні до нього речовини повинні не тільки зв'язувати кисень, але й легко віддавати його клітинам, які його потребують для нормального перебігу обміну речовин. З киснем реагують багато хімічних сполук, але при цьому вони утворюють з ним настільки міцні зв'язки, що ніякої користі тварині принести не можуть. Такі сполуки занадто стійкі, і тварина може загинути від кисневого голоду, навіть якщо її кров і буде містити багато кисню. Необхідно, щоб кисень легко утворював в органах дихання нестійкі зв'язки з молекулою-носієм і також легко відривався від неї в капілярах у межах дифузної досягненості активно працюючих клітин.

У тварин, які використовують розчинений у плазмі крові гемоціанін (молюски, членистоногі) або гемоглобін (кільчасті черви), киснева ємність крові невелика порівняно з тими тваринами, у яких гемоглобін міститься в спеціальних клітинах - еритроцитах.

Технологія «Мікрофон»

- Які функції виконує кров?

Основні функції крові:

• транспорт газів;

• транспорт поживних речовин і продуктів їх обміну;

• перенесення тепла тощо.

5. Узагальнення і закріплення знань

5.3. Бесіда.

1. У зв'язку із чим у тварин виникла необхідність у розвитку кровоносної системи?

2. Які елементи кровоносної системи виконують подібні функції у всіх тварин?

3. Які відмінні ознаки замкненої і незамкненої кровоносної системи? Які особливості їх функціонування?


Натисніть тут і зачніть писати. Пауло доктюж ут про эи мыа тальэ декат пхйложопхяа ютроквюы кончюлату ыт нам мэя эю убяквюэ аюдиам квуй.

Створіть власний вебсайт безкоштовно! Цей сайт створено з допомогою Webnode. Створіть свій власний сайт безкоштовно вже сьогодні! Розпочати